Velký přehled - balanční cvičební pomůcky, které pomáhají

Balanční cviky pomáhají při rehabilitacích i při posilování hlubokých svalů a pro zpevnění páteře. Jejich účinky jsou ohromující. Jaké pomůcky ke cvičení poslouží?

Základem jsou balanční podložky, které nastartovaly éru používání různých balanční pomůcek a doplňků. Originálem byly pomůcky značky BOSU. Ty nejsou nijak staré, představil je jejich vynálezce David Weck teprve v roce 1999 (jako BOSU Balance Trainer) skupině amerických sportovců. Reakce byly nadšené a objednávek přibývalo. Samotný název vznikl ze slov „Both Sides Up“, což znamená obě strany nahoru a značí, že BOSU lze využívat z obou stran - nafouknuté i ploché.

Časem se objevily alternativy k dražšímu BOSU a především celá řada dalších typů pomůcek. 

Jak vám pomohou balanční pomůcky

Mají celou řadu pozitivních účinků na lidské tělo:

  • zlepšení rovnováhy, která je základem všech pohybů
  • aktivace a posílení posturálního svalstva - to jsou právě ty skryté svaly (jádro, core), které drží ostatní svalstvo a zpevňují páteř a záda
  • zpevňují šlachy a klouby
  • obecně zvýšení ohyblivosti

Co kromě balančních podložek?

Zajímavým doplňkem jsou také rotany, na kterých se provádí krouživé pohyby do obou stran a tím dochází k zeštíhlování postavy především v oblasti boků a šikmých svalů. Rotana může být obyčejná, nebo s držadly a počitadlem pohybů. Obvykle má masážní body pro stimulaci těla.

Samostatnou skupinu jsou joga balanční pomůcky, které jsou primárně určené pro cvičení jógy a zvýšení efektivity cvičení. Příkladem jsou joga válce, které pomohou při uvolnění bederní páteře, Obecně joga pomůcky pomáhají odbourávat bolesti zad a kloubů, stresové napětí a příspívají k celkovému zpevnění postavy.

Balanční pomůcky pro děti

Pro hravé děti asi od tří let jsou určeny speciální balanční pomůcky - krásně barevné, originální a podporující myšlení. Základním cílem je ovšem prevence bolestí zad a kloubů, rozvoj motoriky a rovnováhy. Podložky jsou obvykle doplněny o herní prvky, jako je labyrint.

Kromě dětských balančních pomůcek patří mezi oblíbené pomůcky také různé závěsné a posilovací systémy, slackline, balónové židle a mnoho dalších posilovacích a cvičebních doplňků, které působí cíleně na hluboké svaly a podporují koordinaci a rovnováhu těla.

Vyzkoušejte kteroukoliv z nich, cvičte pravidelně a brzy pocítíte výsledky.

Novinky

Balanční podložka na SM systém

SM systém je novinkou mezi cvičeními na posílení hlubokých svalů a držení těla. S oblibou jej využívají především ženy. Jak jim pomáhá balanční podložka?


Aerobní pomůcky pro váš zdravý život

K pevnější postavě i lepší fyzické kondici vám pomohou aerobní pomůcky na procvičení hlubších svalů.


Velký přehled - balanční cvičební pomůcky, které pomáhají

Balanční cviky pomáhají při rehabilitacích i při posilování hlubokých svalů a pro zpevnění páteře. Jejich účinky jsou ohromující. Jaké pomůcky ke cvičení poslouží?